Azərbaycanda “İT-Akademiya” fəaliyyətə başlayır
Azərbaycan Respublikasının Təhsil və İqtisadiyyat nazirlikləri tərəfindən rəqəmsal sahədə yeni peşəyə yiyələnmək istəyənlər üçün “İT-Akademiya” təhsil layihəsinə start verilir.
2022-ci ilin avqust ayında başlayacaq layihə “Alqoritmika” Beynəlxalq Riyaziyyat və Proqramlaşdırma Məktəbinin iştirakı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və “Baku Steel Company”nin dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Təhsil xərclərinin əsas hissəsi layihənin təşkilatçıları və tərəfdaşları tərəfindən ödəniləcək. Bu isə təhsil alanların maliyyə yükünü əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaqdır.
Layihədə 25 yaşdan yuxarı şəxslər iştirak edə bilər. Namizədlər alqoritmik təfəkkür üzrə test verməlidir. Birinci mərhələdən uğurla keçənlər müsahibə mərhələsində iştirak hüququ qazanacaqlar. Bu mərhələnin nəticələrinə əsasən 300 namizəd “İT-Akademiya”nın tələbəsi olacaq.
Rəqəmsallaşma sosial-iqtisadi inkişafın əsas hərəkətverici qüvvələrindəndır. Rəqəmsal iqtisadiyyatın potensialından daha çox istifadə etmək bacarığı böyük rəqabət üstünlüyü yaradır. Bu sahədə insan kapitalının inkişafı xüsusilə önəmlidir. Məhz ixtisaslı İT mütəxəssislərinin olması ölkənin iqtisadi potensialının inkişafı üçün möhkəm zəmin yaradır.
“İT-Akademiya”nın məqsədi İT bazarının inkişafına dəstək göstərilməsi və bu sahədə təhsil sisteminin təkmilləşdirilməsinin sürətləndirilməsidir. Layihə iştirakçıları veb tərtibatçı, sistem administratoru (inzibatçı) və testləşmə üzrə mühəndis peşələri üzrə lazımi biliklər əldə edəcəklər.
Dərslər iki mərhələ üzrə - 2022-ci ilin avqust və noyabr aylarında keçiriləcək. Tədris onlayn və əyani rejimdə olmaqla 5 ay davam edəcək. Kursları müvəffəqiyyətlə bitirənlərə sertifikat veriləcək. Tədris prosesində tələbələr peşəkar təcrübə və real məsələlərin həllində praktiki bacarıqlar əldə edəcəkllər. Əmək bazarında bu sahəyə artan tələbat fonunda “İT-Akademiya”nın məzunları asanlıqla iş tapa biləcəklər.

В Азербайджане открывается «IT-Академия»
Министерство образования и Министерство экономики Азербайджанской Республики запускают «IT-Академию» - образовательный проект для лиц, желающих освоить новую профессию в сфере digital.
Проект стартует в августе 2022 года. Он реализуется при участии международной школы математики и программирования «Алгоритмика», поддержке Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA), Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (ADNSU) и Baku Steel Company.
Отметим, что большая часть оплаты стоимости обучения обеспечивается организаторами и партнерами проекта, благодаря чему серьезно снизится финансовая нагрузка на учащихся.
В проекте могут принять участия лица от 25 лет. Претенденты должны будут пройти тестирование на алгоритмическое мышление. Успешно прошедших первый этап ждет собеседование, по итогам которого 300 кандидатов станут студентами «IT-Академии».
Цифровизация является одним из ключевых двигателей социально-экономического развития для всего мира. Способность использовать весь потенциал цифровой экономики дает серьезное конкурентное преимущество. В этом контексте очень важно развивать человеческий капитал - именно наличие квалифицированных IT-специалистов позволяет создать прочный фундамент для дальнейшего развития экономического потенциала страны.
Цель «IT-Академии» - способствовать развитию IT-рынка и ускорить модернизацию системы образования в области информационных технологий.
Участники проекта получат необходимые знания, чтобы стать junior-специалистами в одной из следующих профессий: веб-разработчик, системный администратор или инженер по тестированию.
Занятия пройдут в две волны - в августе и ноябре 2022 года. Обучение продлится 5 месяцев и будет проходить в онлайн- и офлайн-формате. Выпускники получат сертификаты об успешном завершении курсов. Процесс обучения построен таким образом, чтобы учащиеся могли получить профессиональный опыт и практические навыки по решению реальных задач. Благодаря этому выпускники «IT-Академии» будут востребованы на рынке труда и смогут с легкостью найти себе работу по специальности.
Лица, желающие пройти обучение в «IT-Академии», должны пройти регистрацию по линку http://it-academy.az/ru