Azərbaycan komandası ABŞ-da keçirilən robototexnika yarışmasında yüksək nəticə göstərib
ABŞ-da keçirilən "VEX Robotics World Championship 2022" yarışmasında ölkəmizi təmsil edən komandamız böyük uğura imza atıb.
Belə ki, Ginnesin Rekordlar Kitabına dünyanın ən böyük robototexnika yarışması kimi düşən "VEX Robotics World Championship 2022"-də Azərbaycan komandası göstərdiyi nəticələrə görə divizionun "Energy Team" kubokunu qazanıb.
Ölkəmizi yarışda təmsil edən komandamız yarışdığı divizionda 20 ən yaxşı komanda siyahısına daxil olaraq finala qatılıb və VI yerdə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, yarışlarda 50-ə yaxın ölkədən 4800 komanda, 15 minə yaxın şagird iştirak edib.
Azərbaycan Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə VEX robototexnika üzrə dünya çempionatında ilk dəfə olaraq bu il təmsil olunurdu.

Azerbaijani team shows high results in robotics competition in USA
The team representing our country at the “VEX Robotics World Championship 2022”, held in the United States, has achieved great success.
Thus, the Azerbaijani team won the Energy Team Division Cup at the “VEX Robotics World Championship 2022”, which is listed in the Guinness Book of Records as the largest robotics competition in the world.
The team representing our country at the competition ranked among the top 20 teams in the division in which it competed. Our team has reached the finals and took the 6th place.
It should be noted that the competition was attended by 4,800 teams from about 50 countries, about 15,000 students.
With the support of the Ministry of Education, the Republic of Azerbaijan was represented at this year's “VEX Robotics World Championship” for the first time.