Azərbaycan komandası ABŞ-da keçirilən robototexnika yarışmasında yüksək nəticə göstərib
ABŞ-da keçirilən "VEX Robotics World Championship 2022" yarışmasında ölkəmizi təmsil edən komandamız böyük uğura imza atıb.
Belə ki, Ginnesin Rekordlar Kitabına dünyanın ən böyük robototexnika yarışması kimi düşən "VEX Robotics World Championship 2022"-də Azərbaycan komandası göstərdiyi nəticələrə görə divizionun "Energy Team" kubokunu qazanıb.
Ölkəmizi yarışda təmsil edən komandamız yarışdığı divizionda 20 ən yaxşı komanda siyahısına daxil olaraq finala qatılıb və VI yerdə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, yarışlarda 50-ə yaxın ölkədən 4800 komanda, 15 minə yaxın şagird iştirak edib.
Azərbaycan Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə VEX robototexnika üzrə dünya çempionatında ilk dəfə olaraq bu il təmsil olunurdu.

Азербайджанские школьники показали высокие результаты на соревнованиях по робототехнике, в США
Команда, представляющая нашу страну на чемпионате мира по робототехнике VEX Robotics World Championship 2022 в США, добилась больших успехов.
Так, на чемпионате мира VEX Robotics World Championship 2022, который занесен в Книгу рекордов Гиннесса как крупнейшее в мире соревнование по робототехнике, наша команда  завоевала командный кубок Energy Team в дивизионе.
Наша команда вошла в список 20 лучших команд дивизиона, в котором выступала, вышла в финал и заняла 6 место.
Следует отметить, что в соревнованиях приняли участие 4 800 команд и около 15 000 школьников  примерно из 50 стран мира.
В этом году наша страна  впервые была представлена на чемпионате мира по робототехнике VEX при поддержке Министерства образования Азербайджана.