Nazir müavini Şamaxıda vətəndaşları qəbul edib
Sentyabrın 20-də Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Şamaxı şəhərindəki Heydər Əliyev Mərkəzində Şamaxı və Qobustan rayon sakinlərini qəbul edib.
2019-cu ilin sentyabr ayında şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq həyata keçirilən qəbulda həmin rayonlarda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlər də iştirak ediblər.
Nazir müavini vətəndaşların müraciət, şikayət və təkliflərini dinləyərək onların aradan qaldırılması, hər bir müraciətin operativ şəkildə araşdırılması, qaldırılan məsələlərin qanunvericiliyə uyğun həlli ilə bağlı tapşırıqlar verib.
Qəbulda vətəndaşlar əsasən, müəllimlərin işə qəbulu, dərs saatlarının artırılması, ali təhsil sənədlərinin (diplomların) tanınması (nostrifikasiya) və digər məsələlərlə bağlı müraciət ediblər.
Daha sonra Firudin Qurbanov Şamaxı rayon Uşaq-Gənclər İdman-Şahmat məktəbində yaradılmış şəraitlə tanış olub, məktəbin müəllim heyəti ilə görüşüb və öz tövsiyələrini verib.
Nazir müavini həmçinin Şamaxıda yerləşən Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzində və Şamaxı şəhər İncəsənət Təhsili Mərkəzində olub. Firudin Qurbanov Şamaxı şəhər İncəsənət Təhsili Mərkəzində Şamaxı və Qobustandan olan gənc müəllimlərlə görüş keçirib, onlara ölkəmizdə həyata keçiriən təhsil islahatları barədə danışıb, öz tövsiyələrini verib.

Мероприятие в Республиканской специальной школе-интернате № 5
3 декабря в Республиканской специальной школе-интернате № 5 для детей с ограниченными возможностями здоровья прошло мероприятие, посвященное Международному дню инвалидов.
Приняв  участие в мероприятии, министр образования Эмин Амруллаев сначала ознакомился с выставкой поделок воспитанников интерната.
Позже министр встретился с учителями и учениками школы- интерната, поинтересовался их проблемами.
Министр выразил уверенность в том, что благодаря своим талантам  каждый из детей в будущем добьется больших  успехов, ибо талант не знает границ и  препятствий.
Эмин Амруллаев отметил, что государство всегда уделяет должное внимание и заботу о детях с ограниченными возможностями здоровья, и принимаются все необходимые     меры для решения их проблем.
Следует отметить , что школа- интернат действует с 1936 года. На тот момент в ней   получали образование  80  учащихся. В 2006 году в школе был произведен капитальный ремонт при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
В настоящее время там  получают образование  310 учащихся. 11  из них  учатся дома. В общежитии школы остаются до 85 учеников.
В художественной части мероприятия школьники исполнили газели Низами Гянджеви, стихи и патриотические песни. Была показана сцена, посвященная 200-летию Ашыга Алескера.