"Distant təhsildə çağırışlar və nailiyyətlər" konfransına start verilib
Noyabrın 29-da “Distant təhsildə çağırışlar və nailiyyətlər” konfransı öz işinə başlayıb. Konfrans Təhsil İnstitutunun (ARTİ) təşkilatçılığı, ADA Universitetinin və "T-Network" təhsil işçilərinin təcrübə və kommunikasiya platformasının tərəfdaşlığı, Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir.
Konfransın açılış sessiyası Təhsil Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Cəsarət Valehovun moderatorluğu ilə baş tutub.
Açılış sessiyasında çıxış edən təhsil naziri Emin Əmrullayev əvvəlcə konfrans iştirakçılarını salamlayıb və konfransın işinə uğurlar arzu edib. Nazir bildirib ki, distant təhsilin tətbiqi zamanı nəzəriyyədən praktikaya keçid dövründə ortaya müəyyən məsələlər çıxıb və Azərbaycanda bu məsələlərin dərhal həlli, operativ şəkildə distant təhsilə keçidin təşkil edilməsi istiqamətində bir sıra uğurlu işlər görülüb.
Emin Əmrullayev qeyd edib ki, pandemiya zamanı təhsilin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və keyfiyyətə nəzarət parametlərinin müəyyən olunması, məktəbəqədər yaşlı uşaqların təhsilə cəlb edilməsi, onların sosial-emosional inkişafının təmin olunması və təhsilin təşkili baxımından qarşıda duran hədəflərin reallaşdırılması olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Daha sonra çıxış edən ARTİ-nin direktoru Rüfət Əzizov ənənəvi təhsildən distant təhsilə keçid, müəyyən dövrlədə isə hibrid təhsilin təşkili barədə danışıb. Qeyd edib ki, daha əvvəl şagirdin öyrənməsi üçün məzmun, müəllim və qiymətləndirmə komponentlərindən danışırdıqsa, artıq 4-cü komponent olan texnologiya da bu siyahıya əlavə olunub. Bu komponentin əlavə olunması özü ilə proseslərə yeni tərəfdaşların cəlb edilməsini də zəruri edib.
ADA Universitetinin Akademik işlər üzrə prorektoru Vəfa Kazdal isə çıxışında “4-cü Sənaye İnqilabı dövründə təhsil” modelinin formalaşdığını vurğulayıb. Distant təhsilə keçidlə bağlı əldə edilən nailiyyətlər və çağırışlardan bəhs edən Vəfa Kazdal bu təhsil metodunun təhsildə keyfiyyətin, səmərəliliyin artırılması üçün effektiv vasitə olduğunu bildirib.
Sonda “T-Network”un tədqiqat və inkişaf üzrə baş mütəxəssisi Qoşqar Məhərrəmov ölkəmizdə pandemiya dövründə Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən distant təhsil layihələrinin, elektron platformaların, distant dərslərin uğurlu icrasından danışıb.
Qeyd edək ki, 350-dən çox iştirakçının qatıldığı konfrans gün ərzində panel müzakirələri ilə davam edəcək.

Стартовала конференция «Вызовы и достижения в дистанционном образовании»
Конференция организована Институтом  образования Азербайджана (ARTI) в партнерстве с университетом ADA и платформой обмена опытом и коммуникациями для преподавателей T-Network при поддержке Министерства образования. Открытие конференции модерировал начальник отдела по связям с общественностью Министерства образования Джасарат Валехов.
Выступая на открытии, министр образования Эмин Амруллаев  поприветствовал участников  и пожелал успехов в работе конференции.
Министр отметил, что при применении дистанционного образования возникли определенные вопросы при переходе от теории к практике, и в Азербайджане был принят ряд успешных мер для решения этих вопросов и организации перехода на дистанционное образование.
Эмин Амруллаев  также добавил, что в период пандемии важна оценка качества образования и определение параметров контроля качества, вовлечение  дошкольников в обучение, обеспечение их социально-эмоционального развития и реализация будущих целей в организации образования.
Выступивший позже директор Института образования   Руфат Азизов рассказал о переходе от традиционного обучения к дистанционному  и организации  в определённые периоды гибридного обучения.
Он отметил, что если раньше говоря об обучении школьников мы говорили  о таких  трех   компонентах  как содержание, учитель и оценивание,  то сегодня  к этому списку добавлен ещё один четвёртый по списку компонент под названием технология. Добавление этого компонента потребовало вовлечения в процесс новых партнеров.
В своем выступлении проректор Университета ADA по академическим вопросам Вафа Каздал заявила, что модель «образования в период 4-й промышленной революции» сформировалась.
Говоря о достижениях и проблемах перехода к дистанционному обучению, Вафа Каздал отметила, что этот метод обучения является эффективным инструментом повышения качества и эффективности обучения.
В завершение Гошгар Магеррамов, главный специалист по исследованиям и развитию T-Network, рассказал об успешной реализации проектов дистанционного обучения, электронных платформ, курсов дистанционного обучения, реализованных Министерством образования во время пандемии в нашей стране.
Следует отметить, что конференция, в которой приняли участие более 350 участников, в течение дня продолжится панельными дискуссиями.