10 azərbaycanlı Latviyada təhsil təqaüd proqramı qazanıb
Azərbaycan və Latviya arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın nəticəsi olaraq, 2021-2022-ci tədris ili üzrə 10 nəfər azərbaycanlı Latviyanın təqaüdünə layiq görülüb. Latviya hökumətinin bu təqaüdünü qazanan 27 ölkə üzrə Azərbaycan ilk beşlikdədir:
S/s
Ən çox təqaüd qazanan ölkələrin sıyahısı Müxtəlif təhsil səviyyələri üzrə təqaüdçülərin sayı
1. Ukrayna 19
2. Almaniya 11
3. Finlandiya 10
4. Azərbaycan 10
5. İtaliya 9
6. İsveç 8
7. Özbəkistan 8
8. İsrail 7
9. Qazaxıstan 7
10. Norveç 5
11. Türkiyə 5
Seçim barədə Latviya tərəfindən verilən yekun qərar nəticəsində saziş üzrə Azərbaycan vətəndaşları Latviyanın “Riga Technical University”, “University of Latvia” və “Rīga Stradiņš University” ali təhsil müəssisələrində müxtəlif ixtisaslar və təhsil səviyyələri  üzrə təhsilini davam etdirmək hüququ qazanıb.

As a result of successful cooperation between the Governments of Azerbaijan and Latvia, ten citizens of Azerbaijan have got an opportunity to study at prestigious universities of Latvia in academic year 2021-2022. Azerbaijan is one of the top five out of 27 countries to receive this scholarship from the Latvian government:
|
No. |
The list of countries receiving the most scholarships |
The number of scholarship holders on different levels of education |
1. |
Ukraine |
19 |
2. |
Germany |
11 |
3. |
Finland |
10 |
4. |
Azerbaijan |
5. |
Italy |
9 |
6. |
Sweden |
8 |
7. |
Uzbekistan |
8. |
Israel |
7 |
9. |
Kazakhstan |
10. |
Norway |
5 |
11. |
Turkey |
As a result of Latvian side’s decision on the choice, in accord with the agreement the citizens of Azerbaijan got the right to continue their education in various specialties and educational levels in ” Riga Technical University“,” University of Latvia “and” Riga Stradiņš University " of Latvia.