“Rəqəmsal bacarıqlar” – 2021/2022-ci tədris ilində
2021-2022-ci tədris ilində "Rəqəmsal bacarıqlar" layihəsinin 16 şəhər və rayonu əhatə edəcəyi planlaşdırılıb. Layihəyə Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Şəki, Şirvan, Şamaxı, Lənkəran, Biləsuvar, Mingəçevir, Xaçmaz, Yevlax, Sabirabad, Salyan, Şəmkir, Göyçay, Şabran şəhər və rayonları üzrə 250 məktəbdə tədris alan 190 min şagirdin cəlb olunacağı gözlənilir. Həmçinin layihədə, ümumi olaraq, 1500-dən çox müəllim heyətinin tədris edəcəyi də istisna deyil.
Bundan başqa,  yeni tədris ilində mövcud məktəblərdə siniflərin sayının artırılması, yeni şəhər və rayonlar üzrə məktəblərin layihəyə qoşulması da planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, 2017-2018-ci tədris ilindən etibarən təhsilalanların İKT bacarıqlarına dərindən yiyələnməsi, onların informasiya məkanında məqsədyönlü fəaliyyətinə nail olunması, rəqabətqabiliyyətli və məntiqi düşüncə tərzinə malik şəxslər kimi formalaşmasını təmin etmək məqsədilə ümumtəhsil məktəblərində “Rəqəmsal bacarıqlar” layihəsinin tətbiqinə başlanılıb.

«Цифровые навыки» - в 2021/2022 учебном году
В 2021-2022 учебном году проект «Цифровые навыки» планируется расширись до 16 городов и районов. Ожидается, что в проекте примут участие 190 тысяч уччеников, обучающихся в 250 школах Баку, Сумгайыта, Гянджи, Шеки, Ширвана, Шамахи, Лянкярана, Билясувара, Мингячевира, Хачмаза, Евлаха, Сабирабада, Сальяна, Шамкира, Гейчая и Шабрана. В проекте в общей сложности будут преподавать более 1500 учителей.
Кроме того, в новом учебном году планируется увеличить количество классов уже в существующих школах проекта.
Напомним, что с 2017-2018 учебного года в школах Азербайджана стартовал проект «Цифровые навыки». Основная цель проекта - чтобы учащиеся овладели навыками ИКТ, достигли своей целенаправленной деятельности в информационном пространстве, стали конкурентоспособными кадрами с хорошо развитым логическим мышлением.