Təhsil avtobusu Qarabağ bölgəsindən olan şagirdlər üçün yola düşür
“Təhsil avtobusu – Qayıdış” layihəsi çərçivəsində işğaldan azad olunan bölgələrdən olan şagirdlərin yaşadığı rayonlara səfər planlaşdırılır.
Artıq 5 ildir ki Təhsil Nazirliyinin təşkilatçısı, dövlət və özəl müəssisələrin korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində dəstəkçi və tərəfdaşı olduğu “Təhsil avtobusu” layihəsi bu il Bakı - Sumqayıt - Ağcabədi - Bərdə - Gəncə - Oğuz - Bakı marşrutu üzrə səyahət edəcək.
7-14 sentyabr tarixlərində icra ediləcək “Təhsil avtobusu – Qayıdış” layihəsi bu bölgələrdə yerləşən, göstəriciləri zəif və orta olan məktəblərin şagirdlərini əhatə edəcək. 6 bölgənin hər birində 32 nəfər olmaqla ümumilikdə, 192 şagird layihədə iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, Qarabağa qayıdışa həsr olunan layihənin məqsədi şagirdlərin şəxsi inkişafına stimul vermək, həyata fərqli baxış və dünyagörüşünün formalaşmasına təsir etmək, təhsilə marağın artmasına şərait yaratmaq və qayıdış prosesinə şagirdlərin adaptasiyasına şərait yaratmaqdır.
Layihə çərçivəsində Qarabağ mövzuları əsasında interaktiv dərslər, fərdi inkişaf təlimləri və intellektual yarışlar keçiriləcək.

Образовательный автобус отправляется в путь для школьников из Карабахского региона
В рамках проекта «Образовательный автобус - возвращение», запланирована поездка в районы проживания школьников из освобожденных территорий.
Проект «Образовательный автобус», организованный Министерством образования и реализуемый в течение 5 лет при поддержке и партнерстве государственных и частных предприятий в рамках корпоративной социальной ответственности, в этом году планирует путешествие по маршруту Баку - Сумгайыт - Агджабади - Барда - Гянджа - Огуз.
Проект «Образовательный автобус - возвращение», который будет реализован 7-14 сентября, охватит учащихся школ с плохой и средней успеваемостью в этих регионах. Всего в проекте примут участие 192 школьника, по 32 человека в каждом из 6 регионов.
Следует отметить, что основная цель проекта, посвященного возвращению в Карабах, -заключается в стимулировании личностного развития школьников, оказании положительного влияния на формирование мировоззрения и расширение кругозора, создании необходимых условий для повышения интереса к учебе, а также создании условий адаптирующих школьников к процессу возвращения.
Проект будет включать интерактивные уроки, тренинги по личностному развитию и интеллектуальные соревнования по карабахской тематике.