148 nəfər Macarıstanda təhsil hüququ qazanıb
Hökumətlərarası Təqaüd Proqramları çərçivəsində (HTP) 2021-2022-ci tədris ili üçün Macarıstan təhsil təqaüd proqramına seçimlər yekunlaşıb. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında təhsil sahəsindəki əməkdaşlığın nəticəsi olaraq, 148 nəfər Azərbaycan vətəndaşı 2021-2022-ci tədris ili üzrə Macarıstanın nüfuzlu universitetlərində təhsil almaq hüququ qazanıb.
Qlobal pandemiyanın təsirləri nəticəsində təhsil müddətləri uzanmış 87 nəfər azərbaycanlının təqaüdlərinin 2021-2022-ci tədris ilində mövcud kvota hesabına davam etdirilməsinə Macarıstan tərəfindən qərar verilib.
Seçim barədə Macarıstan tərəfindən verilən yekun qərar nəticəsində adıkeçən saziş üzrə 17 nəfər PhD (istənilən maraq dairəsində), 123 nəfər magistratura, 8 nəfər isə bakalavriat səviyyələrində təhsil almaq hüququ əldə edib. Onlar iqtisadiyyat, humanitar və sosial, biznes və idarəetmə, mühəndislik, İT, texnologiyalar, turizm, təbiət elmləri və səhiyyə elmləri istiqaməti üzrə təhsil alacaqlar. Təqaüdə layiq görülən tələbələr əsasən “Budapest University of Technology and Economics”, “Corvinus University of Budapest”, “University of Szeged”, “Eötvös Loránd University”, “University of Debrecen”, “University of Pécs” və digər ali təhsil müəssisələrində təhsil almaq hüququ qazanıblar.

148 человек получили право учиться в Венгрии
Завершился отбор на венгерскую стипендиальную программу на 2021-2022 учебный год в рамках Межправительственной стипендиальной программы (МСП). В результате сотрудничества между Министерством образования Азербайджанской Республики и Министерством иностранных дел и торговли Венгрии в области образования 148 граждан Азербайджана получили право учиться в престижных венгерских университетах на 2021-2022 годы.
В результате последствий глобальной пандемии Венгрия решила продолжить стипендии 87 азербайджанцев, учеба которых была продлена из-за существующей квоты в 2021-2022 учебном году.
В результате окончательного решения Венгрии 17 человек получили право учиться на уровне PhD (в любой сфере интересов), 123 человека на уровне магистра и 8 человек на уровне бакалавра.
Они будут изучать экономику, гуманитарные и социальные науки, бизнес и менеджмент, инженерию, информационные технологии, технологии, туризм, естественные науки и науки о здоровье.
Студенты, удостоенные стипендии в основном получили право учиться в Будапештском университете технологии и экономики, Будапештском университете Корвина, Университете Сегеда, Университете Этвёша Лоранда, Университете Дебрецена, Университете Печ, а также в ряде других высших учебных заведениях.