2021-2022-ci tədris ili üçün şagirdlərin X sinfə qəbulu ilə bağlı məlumat
- Ümumi orta təhsil səviyyəsini bitirən və müvafiq təhsil sənədi (ümumi orta təhsil haqqında attestat, ümumi orta təhsil səviyyəsini xarici ölkədə bitirmiş şagirdlər üçün ümumi orta təhsil haqqında attestatın ekvivalenti hesab edilən təhsil sənədi) alan şagirdlər X sinfə qəbul edilə bilərlər;
- Övladının ümumi orta təhsil səviyyəsini bitirdiyi məktəbdə X sinfə qəbul olunmasını istəyən valideynlər 18 avqust 2021-ci il tarixinədək ümumi orta təhsil haqqında attestat əlavə olunmaqla məktəbin direktoruna ərizə ilə müraciət etməlidirlər;
- Övladının ümumi orta təhsil səviyyəsini bitirdiyi məktəbdə deyil, digər məktəbdə X sinfə qəbul olunmasını istəyən valideynlər (qanuni nümayəndə) bu halda 25 avqust 2021-ci il tarixindən 10 sentyabr 2021-ci il tarixinədək “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi”nin “Şagird yerdəyişməsi” alt sistemi vasitəsilə (www.sy.edu.az) X sinfə qəbul üçün seçdikləri məktəblərə sorğu verməlidirlər. Digər məktəbdən gələn şagirdin X sinfə qəbulu zamanı onun əvvəl oxuduğu məktəbdə öyrəndiyi xarici dil mütləq nəzərə alınır. Övladının digər xarici dil tədris olunan məktəbin X sinfinə qəbulu ilə bağlı valideynin proqram təminatındakı sorğusuna yaşadığı (köçdüyü) ərazidə şagirdin əvvəl öyrəndiyi xarici dil tədris edilən başqa tam orta məktəb olmadığı halda razılıq verilir.
- Ümumi orta məktəbləri bitirən şagirdlərin valideynləri (qanuni nümayəndə) övladlarının tam orta təhsil səviyyəsi üzrə təhsilini davam etdirmək istədikləri halda 25 avqust 2021-ci il tarixindən 10 sentyabr 2021-ci il tarixinədək “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi”nin “Şagird yerdəyişməsi” alt sistemi vasitəsilə ( www.sy.edu.az) X sinfə qəbul üçün seçdikləri tam orta məktəblərə sorğu verməlidirlər;
- Xarici ölkələrdə ümumi orta təhsil səviyyəsini bitirib müvafiq təhsil sənədi almış şagirdlərin valideynləri övladlarının X sinfə qəbulu üçün 25 avqust 2021-ci il tarixindən etibarən 10 sentyabr 2021-ci il tarixinədək “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi”nin “Şagird yerdəyişməsi” alt sistemi vasitəsilə (sy.edu.az) seçdikləri məktəbə sorğu verə bilərlər.

Информация о приеме учеников в 10 класс на 2021-2022 учебный год
- Учащиеся, получившие общее среднее образование и имеющие соответствующий документ об образовании (аттестат об общем среднем образовании, документ об образовании, эквивалентный аттестату об общем среднем образовании для учащихся, получивших общее среднее образование за рубежом), могут быть приняты в 10 класс;
- Родители, желающие записать своего ребенка в 10 класс школы, где их ребенок получил общее среднее образование, должны обратиться к директору школы до 18 августа 2021 года с приложением аттестата об общем среднем образовании;
- Родители (законные представители), которые хотят, чтобы их ребенок был принят в 10-й класс в другую школу, а не в школу, в которой они получили общее среднее образование, должны с 25 августа 2021 г. по 10 сентября 2021 г., подать заявку через систему (www.sy.edu.az) «Перевод учащихся» в выбранную ими школу для поступления в 10-й класс.
При зачислении ученика из другой школы в 10-й класс необходимо учитывать иностранный язык, который он изучал в предыдущей школе. Ходатайство родителя о зачислении ребенка в 10-й класс школы, где преподается другой иностранный язык, подлежит удовлетворению, если в районе, где учащийся ранее изучал иностранный язык, нет другой средней школы.
- Если родители (законные представители) выпускников общеобразовательных школ хотят продолжить образование своих детей на полном уровне среднего образования, с 25 августа 2021 года по 10 сентября 2021 года через подсистему «Перевод учащихся» «Централизованной информационной системы образования» ( www.sy.edu.az) должны подать заявление в полную среднюю школу по своему выбору для зачисления в 10-й класс;
С 25 августа 2021 г. по 10 сентября 2021 г., родители учащихся, получивших общее среднее образование в зарубежных странах и получивших там соответствующий сертификат об образовании, для зачисления своих детей в X класс могут обратиться в выбранную школу через подсистему «Перевод учащихся» Централизованной информационной системы образования»(sy.edu.az ).