Sənaye və İnnovasiyalar üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinə mediatur
Avqustun 13-də Sənaye və İnnovasiyalar üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinə mediatur təşkil olunub.
Mediaturda millət vəkilləri, tanınmış ictimaiyyət və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Mediatur çərçivəsində iştirakçılara növbəti tədris ili üçün peşə təhsili müəssisələrinə qəbul prosesində tətbiq edilən yeniliklər və ümumi qaydalar barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, 2021-2022-ci tədris ili üzrə tələbə qəbulu 66 peşə təhsili müəssisəsində 120 ixtisas olmaqla 21260 yer üzrə aparılır və ötən il ilə müqayisədə qəbul planı 9,6 faiz artırılıb. Həmçinin cari ildən etibarən ilk dəfə olaraq 5 regionda yerləşən 7 peşə təhsili müəssisəsində yüksək texniki peşə təhsil səviyyəsinin tədrisinin aparılacağı vurğulanıb. Qeyd olunub ki, 15 ixtisas üzrə aparılacaq qəbul prosesində dövlət hesablı 840 yer ayrılıb.
Daha sonra Sənaye və İnnovasiyalar üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsili Mərkəzinin müasir standartlara cavab verən emalatxanaları, maddi-texniki bazası və tədris prosesinin təşkili ilə tanışlıq olub. Mərkəzdə yaradılmış şəraitlə yaxından tanış olan mediatur iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb ki, beynəlxalq təhsil standartlarına əsaslanan, qlobal sənaye ehtiyaclarına hazır rəqabət qabiliyyətli kadrlar hazırlığını həyata keçirən mərkəzdə ötən dövr ərzində tələbələrə 9 istiqamət üzrə texniki peşə, 2 istiqamət üzrə isə yüksək-texniki peşə təhsili tədris olunub. 2021-2022-ci tədris ilindən etibarən isə tələbələr həm texniki, həm də yüksək texniki peşə təhsil səviyyəsi üzrə hər birində 11 istiqamət olmaqla müxtəlif ixtisaslarda tədris ala biləcəklər.
Mediatur çərçivəsində peşə təhsili müəssisələrini bitirmiş və müxtəlif istiqamətlər üzrə uğurlu karyera quran məzunlarla da görüş baş tutub. Görüş zamanı qonaqların təcrübəsi dinlənilib və peşə təhsilində hazırkı vəziyyət və gələcəkdə görüləcək işlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda mediatur iştirakçılarını maraqlandıran çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, avqustun 10-dan peşə təhsili müəssisələrinə 2021-2022-ci tədris ili üzrə tələbə qəbuluna start verilib. Peşə təhsili almaq istəyən şəxslər 10-20 avqust tarixlərində “portal.edu.az” platforması vasitəsilə qeydiyyatdan keçməlidirlər. Qəbul prosesi ümumi və ya tam orta təhsil bazasını bitirən şəxslər üçün açıqdır.

Media tour to the Baku State Vocational Education Center for Industry and Innovations
On August 13, a media tour was organized to the Baku State Vocational Education Center for Industry and Innovations.
The media tour was attended by members of the National Assembly, well-known members of the public and mass media.
Within the framework of the media tour, the participants were informed about the innovations and general rules applied in the admission process to vocational education institutions for the next academic year.
It was noted that the the enrollment of students for the 2021-2022 academic year is conducted for 21260 places in 66 vocational education institutions with 120 specialties and the enrollment plan has increased by 9.6% compared to last year. It was also emphasized that, for the first time since the current year, 7 vocational education institutions located in 5 regions will conduct training of high technical level of vocational education. It was noted that in the admission process to 15 specialties at the expense of the state 840 places were allocated.
Then the participants of the media tour got acquainted with the workshops, the material and technical base of the Baku State Vocational Education Center for Industry and Innovations that meet modern standards, and the organization of the educational process in the Center. The participants of the media tour were also informed that over the past period students were trained in technical professions in 9 areas and high-technical professions in 2 areas in the Center, which trains competitive personnel based on international educational standards. And from the academic year 2021-2022, students will be able to receive training in various specialties of both technical and higher technical vocational education in 11 areas each.
Within the framework of the media tour, a meeting was held with graduates who had graduated from vocational schools and had made a successful career in various fields. During the meeting, the guests' experiences were heard and opinions were exchanged about the current situation in vocational education and upcoming work.
In conclusion, numerous questions of interest to the participants of the media tour were answered.
It should be noted that the admission of students to vocational education institutions for the 2021-2022 academic year began on August 10. Those wishing to receive vocational education must register on the portal.edu.az on August 10-20 . The admission process is open to graduates of general or full secondary education.