Azerbaijan was represented at the “QS Higher Education Pre-Summit: Asia Pacific 2024.”
On 1 November, the “QS Higher Education Pre-Summit: Asia Pacific 2024” was held at the Kazakh National University named after Al-Farabi under the auspices of “QS International Rating Agency”, one of the world's most prestigious rating organizations.
At the opening of the pre-summit, Ulkar Sattarova, Director of the State Agency for Science and Higher Education, gave a presentation on science and higher education in Azerbaijan. The panel also discussed current relations between Azerbaijan and Central Asian countries and highlighted possible future prospects for cooperation.
It should be noted that the official opening of the Pre-Summit, represented by a delegation of 8 leading universities of Azerbaijan, was attended by the Advisor to the President of Kazakhstan and the Minister of Science and Higher Education of the country, as well as the leadership of the International Rating Agency "QS".