The next ministerial conference of the European Higher Education Area countries took place
The next online ministerial conference of the member countries of the European Higher Education Area (EHEA) was held on November 19.
The ministers of education from 48 countries that have joined the EHEA, including the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev attended the event and made speeches. In his speech, Emin Amrullayev spoke about the reforms being implemented in the field of higher education in our country and successes in this direction in recent years.
The event, chaired by Italy, discussed the future of the EHEA, prospects for development and cooperation. It was noted that over the next 10 years the development of the EHEA will be based on three core values and goals: inclusiveness of higher education (social inclusion), innovation, cooperation and mobility.
The conference ended with the adoption of a Declaration.