"Famous teachers of Garabagh" - Yusif Vazir Chamanzaminli
The next historical figure of the "Famous Teachers of Garabagh" project of the Ministry of Education is Yusif Vazir Chamanzaminli. He was born in 1887 in the town of Shusha. “Imagine a town at the top of a mountain with greenery in spring and summer, covered by fog in autumn and by snow in winter. This is my city ... Every point of the city tells a story ... ”said Yusif Vazir Chamanzaminli, the writer-publicist, enlightened intellectual, statesman and socio-political figure, the first ambassador of the Azerbaijan People’s Democratic Republic to Turkey. For Yusif Vazir Chamanzaminli, the town of Shusha was the foundation of his glorious life.
The teaching also played a key role in a rich activity of Yusif Vazir Chamanzaminli. He taught Azerbaijani and Russian languages at the faculties of Oriental Studies and Pedagogy of the Azerbaijan State University, and later at the Pedagogical, Medical and Petroleum Institutes. In 1938, he began working as a senior teacher of Russian language at the Kharezm Province Pedagogical Institute in Uzbekistan, and was also appointed director of the institute's library. Noting the crucial role of education and upbringing in the national development, Yusif Vazir wrote that a nation without schools is like a tree without roots; it lacks the strength it needs to survive, and it dries up and dies.
"Our goal is Azerbaijan," said Yusif Vezir Chamanzaminli and he was always serving to this goal. Yusif Vezir Chamanzaminli is remembered as a true patriotic intellectual by his people.
İt should be noted that the "Famous Teachers of Garabagh" project provides information about famous people born in Garabagh and once engaged in pedagogical activities. The aim of the project is to commemorate the famous teachers originally from Garabagh on these days, when we are happy with the news of the victory of the victorious Azerbaijani Army.