"Famous teachers of Garabagh" - Ahmad bey Aghaoglu
The next historical figure of the "Famous Teachers of Garabagh" project of the Ministry of Education is Ahmad bey Aghaoglu. He was born in 1869 in Shusha. In 1896, Ahmad bey was appointed a French language teacher at the Shusha Realni school. He opened a reading library in Shusha for the first time. Educated in Paris and mastered European culture, Ahmad bey was trying to increase children's interest in secular education while teaching in Shusha. In 1897, the Baku period of Ahmad bey's life began. He came to Baku at the invitation of Haji Zeynalabdin Tagiyev and taught French at one of the schools. In 1925, Ahmad bey began teaching at the Ankara Higher School of Law, which he founded.
Ahmad Bey, who played a great role in the formation of enlightenment, literature and statehood in Azerbaijan, went down in history as a socio-political figure of the Turkish world, journalist, pedagogue and writer.
It should be noted that the "Famous Teachers of Garabagh" project provides information about famous people born in Garabagh and once engaged in pedagogical activities. The aim of the project is to commemorate the famous teachers originally from Garabagh on these days, when we are happy with the news of the victory of the victorious Azerbaijani Army.