Transfer of students starts in Azerbaijan - video
The transfer of students starts from February 1. Electronic receipt of students’ documents will last until February 7.
Transferring students from higher education institutions within the country and abroad, or transfer from one specialty to another, as well as transfer of students of secondary specialized educational institutions located in our country and those studying in master level is carried out through transfer.edu.az portal.
Those who apply to the portal have the opportunity to choose the educational institution they want to be transferred. For this purpose, students can enter the required information and determine whether they meet the transfer criteria or not.
Note that transfer.edu.az portal created by the Ministry of Education serves to simplify the transfer process of students and ensure transparency. About 6,000 students have been transferred since the launch of the portal.
29.01.2020 - 11:32
Bilateral meetings of the delegation led by the Minister of Science and Education continue as part of the visit to Paris