A meeting was held with students enrolled to "SABAH Magistracy" and dual degree programs
On October 4, a meeting was held with students enrolled to the “SABAH Master’s” program implemented by the Azerbaijan State Pedagogical University (ADPU) and the Institute of Education (ARTI) for Master's level of higher education and to the dual diploma program implemented between the ADPU and George Washington University of the USA for the 2021-2022 academic year.
The meeting was attended by the Minister of Education Emin Amrullayev, the ADPU Rector Jafar Jafarov and other guests.
In his opening speech at the event, Rector of the ADPU Jafar Jafarov gave the participants detailed information about the activities, innovations and programs of the institution he heads.
Then the floor was given to the Minister of Education Emin Amrullayev. Welcoming the participants, Emin Amrullayev said that the purpose of the meeting was to exchange views on the expectations from the dual diploma program and the "SABAH Magistracy" program. Noting that the new academic year is different from previous academic years, the Minister of Education Emin Amrullayev stated that the dual diploma program with George Washington University and the “SABAH Master's” program, as well as the “SABAH Groups” project, have a special place in Azerbaijani education, and these programs are aimed at rapid staff training. It was stated that the main goal of the Ministry of Education in implementing these programs is to provide quality education to every student.
At the end of the meeting, the Minister of Education Emin Amrullayev and the rector of ADPU Jafar Jafarov answered the students' questions.