The Agreement on Cooperation in the Field of Education was Signed between Azerbaijan and Georgia
On February 21, the meeting was held with the Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli in the framework of visit of the Minister of Education Emin Amrullayev to Georgia.
The current status of the cooperation in the field of education between two countries was discussed, the opinions were exchanged on the steps to be taken for the improvements of relations during the meeting.
The activity of schools in which the teaching is conducted in Azerbaijani and Georgian, respectively in both countries, the mutual exchange of textbooks for these schools was highly appreciated.
Then “The Agreement on cooperation in the field of education between the Republic of Azerbaijan and Georgia” was signed for the purpose of strengthening the existing legal base in the field of education and of extension of mutually useful cooperation on many directions.
Joint briefing was held for media at the end of the meeting.
The Minister of Education Emin Amrullayev also visited Integration Center of Azerbaijanis operating in Marneuli region of Georgia.
Then he got acquainted with the associations operating under the Youth Union of Marneuli with the support of SOCAR and met with the heads and teachers of schools in which teaching was conducted in Azerbaijani acting in the regions of Marneuli, Bolnisi, Dmanisi, Tsalka, Tetritskaro of Georgia.