Digital Skills project presented at international exhibition in London
The Ministry of Education and International educational company Algoritmika presented Digital Skills project with a separate stand at Bett Show education technology exhibition, which kicked off in London on January 23.
Minister of Education Jeyhun Bayramov viewed the stand.
Representatives of educational institutions of several countries, including the UAE, Pakistan and India, showed interest in the stand as they wanted to familiarize themselves with Azerbaijan`s track record in this area.
Digital Skills project manager Fakhri Gurbanov and founder and Chief Executive Officer of International educational company Algoritmika made a joint presentation on “Digital skills: transformation of education process in Azerbaijan” for a 50-man audience.
Held as part of the Education World Forum, Bett Show is the world`s largest education technology exhibition. Bett Show brings together 850 leading companies, 103 exciting new edtech start ups and over 34,700 attendees (131 countries represented) from the global education community, that come together to celebrate, find inspiration and discuss the future of education, as well as the role technology and innovation plays in enabling all educators and learners to thrive.
Launched in 2017, Digital Skills pilot project involves a total of 26,000 students in 65 schools in Baku and 6 schools in the city of Ganja.
One of the main themes of Bett Show 2019 exhibition is the 21st Century Skills and Knowledge. Main partners of the exhibition include Microsoft, Google, Lenovo, Adobe and several other high tech industry giants.