2010-cu ildə Təhsil Nazirliyi sistemində fəaliyyət göstərən uşaq-gənclər idman məktəbləri yetirmələrinin beynəlxalq yarışlarda əldə etdiyi nailiyyətlər


1. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər Gimnastika Məktəbi
(direktor Arif Qafarov).

Bədii gimnastika

Tartu şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.

1 Ceyla Quliyeva qrup hərəkətlərində III yer
2. Aelita Xələfova
3. Nigar Abdulsəlimova
4. Aliyə Paşayeva qrup hərəkətlərində III yer
5. Mədinə Həsənova

Rusiyanın Moskva şəhərində keçirilən “Qran-Pri” yarışı.

1. Ceyla Quliyeva qrup hərəkətlərində III yer
2. Aelita Xələfova
3. Nigar Abdulsəlimova
Portuqaliyada keçirilən dünya kubokunun mərhələ yarışı.
1. Ceyla Quliyeva qrup hərəkətlərində   V yer
2. Aelita Xələfova
3. Nigar Abdulsəlimova
Yunanıstanda keçirilən dünya kubokunun mərhələ yarışı.
1. Ceyla Quliyeva qrup hərəkətlərində III yer
2. Aelita Xələfova
3. Nigar Abdulsəlimova
Fransada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Ceyla Quliyeva qrup hərəkətlərində I yer
2. Aelita Xələfova
3. Nigar Abdulsəlimova
Almaniyada keçirilən Avropa çempionatı.
1. Aliyə Paşayeva qrup hərəkətlərində III yer
2. Mədinə Həsənova
Özbəkistanda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Nilufər Niftəliyeva III yer
2. Leyla Hüseynli II yer
3. Nəzrin Hüseynova II yer

Akrobatika gimnastikası

Vinnitsada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Dilarə Sultanova qadınların qoşa hərəkətində
II yer
2. Ayla Əhmədov
3. Afaq Məhərrəmli qadınların qoşa hərəkətində
II yer
4. Pərizad Quliyeva
Qazaxıstanın Pavlodar şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir
1. Dilarə Sultanova qadınların qoşa hərəkətində
I yer
2. Ayla Əhmədova
Velikiy Novqorodda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Dilarə Sultanova qadınların qoşa hərəkətində
II yer
2. Ayla Əhmədova
3. Afaq Məhərrəmli qadınların qoşa hərəkətində
III yer
4. Pərizad Quliyeva
Polşada keçirilən dünya çempionatı.
1. Dilarə Sultanova qadınların qoşa hərəkətində
IV yer.
2. Ayla Əhmədova
İdman gimnastikası
Gürcüstanın Batumi şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Uğur Xəlilbəyli

halqalar, I yer

2. Yevgeni Samarkin

halqalar, II yer

3. Emil Seyidov paralel qollar, II yer
4. Əhməd Ağayev azad hərəkətlər, III yer
2. Bakı Şəhəri 13 N-li İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi (direktor Eldar Fərəcov).
Cüdo
Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən yeniyetmələr arasında Avropa Kubokunun mərhələ yarışı.
1. Fəqan Quluzadə I yer
2. Toğrul Hüseynov III yer
3. Niyaməddin Aasov III yer

Türkiyədə keçirilən böyüklər arasında Avropa Kubokunun
mərhələ yarışı.

1. Orxan Hacı Ağalı I yer
2. Sərxan Əhmədov II yer
Çexiyada keçirilən yeniyetmələr arasında Avropa Kubokunun
mərhələ yarışı.
1. Afiq Səfərli I yer
2. İsgəndər Talışinski III yer
Çexiyada keçirilən yeniyetmələr arasında Avropa çempionatı.
1. Hüseyn Rəhimli III yer
Bosniya və Hersoqovinada keçirilən 23 yaşa qədər oğlanlar arasında Avropa çempionatı.
1. İlqar Müşkiyev III yer
Yaponiyada keçirilən qadınlar arasında dünya çempionatı.
1. Ramilə Yusubova III yer
Polşada keçirilən yeniyetmələr arasında Avropa Kubokunun
mərhələ yarışı.
1. Afiq Səfərli III yer
2. İsgəndər Talışinski III yer
Almaniyada keçirilən yeniyetmələr arasında Avropa Kubokunun mərhələ yarışı.
1. İsgəndər Talıışinski II yer
2. Hüseyn Rəhimli II yer
Kişilər arasında Avropa Kubokunun mərhələ yarışı.
1. Müşkiyev İlqar I yer
Misirdə keçirilən böyüklər arasında dünya Kubokunun mərhələ yarışı.
1. Ramilə Yusubova III yer
Belarusiyada keçirilən kişilər arasında dünya Kubokunun
mərhələ yarışı.
1. Rüstəm Əlimli II yer
2. İlqar Müşkiyev III yer
Gürcüstanda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Sadiq Məhərrəmov I yer
2. Səid Şükürov I yer
3. Feyruz Məmmədov III yer
3. Bakı Şəhəri 8 N-li İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Kamran Qasımov).
Boks.
Qazaxıstanda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Salman Əlizadə I yer
Bakı şəhərində keçirilən “İpək yolu” beynəlxalq turniri.
1. Salman Əlizadə I yer
Bakı şəhərində keçirilən gənclər arasında dünya çempionatı.
1. Salman Əlizadə I yer
Ukraynada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Salman Əlizadə I yer
Sinqapurda keçirilən Yeniyetmələrin I Olimpiya Oyunları.
1. Salman Əlizadə II yer

Qılıncoynatma.

Rusiyada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. N.Əlizadə şpaqa, III yer

4. Bakı Şəhər 12 N-li İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
 (direktor Elçin Mehdizadə).

Həndbol.
Gürcüstanda keçirilən oğlanlar arasında beynəlxalq turnir.
1. Məktəbin komandası I-yer
5. Bakı Şəhər 11 N-li Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Əli Hüseynov).
Cüdo.
Türkiyədə keçirilən yeniyetmələr arasında beynəlxalq turnir.
1. Nəzakət Xəlilova III yer
2. Mirbəşir Ağayev III yer
3. Əminağa Rəvanov III yer
4. Eldəniz Əliyev III yer
Türkiyədə keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Mirbəşir Ağayev III yer
Türkiyənin Manisa şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Əminağa Rəvanov II yer
2.  Kənan Nəsirli II yer
3. Asim Aasov III yer
4. Vəzirxan Tarıverdiyev III yer
5. Mirfəttah Seyidəliyev III yer
6. Mirbəşir Ağayev III yer
Gürcüstanda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Vəzirxan Tanrıverdiyev II yer
2. Mirfəttah Seyidəliyev III yer
6. Bakı Şəhər 10 N-li Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor İlqar Nuriyev).
Cüdo.
Ukraynada keçirilən yeniyetmələr arasında beynəlxalq turnir.
1. Ülvi Eminli II yer
2. Zaləddin Ələkbərov II yer
3. Afsəddin Ələkbərov II yer
4. Mehdi Aslanov III yer
5. Toğrul İsmayılov III yer
6. Turqut Novruzov III yer
7. Ağarəhim Rəhimov III yer
İranda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Mehdi Aslanov II yer
2. Nehmət Şükürov III yer
3. Elçin Novruzzadə III yer
4. Yusif Nəbiyev III yer
5. Müşfiq Həsənov III yer
6. Oruc İbrahimov III yer
7. Bakı Şəhər 19 N-li Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Suliddin Fərzəliyev)
Boks.
Bakı şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Kamran Məlikov III-yer
Türkiyədə keçirilən beynəlxalq turnir
1. Kamran Məlikov II-yer

8. Bakı Şəhər 16 N-li Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Mərdan Quliyev).

Yunan-roma güləşi.
Rusiyanın Sankt Peterburq şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Kərim Cəfərov II yer
2. Rəşad Şükürov III yer
Belorusiyanın Minsk şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Hüseyn Şirəliyev III yer
Serbiyada keçirilən Avropa birinciliyi.
1. Kərim Cəfərov I yer
2. Rəşad Şükürov II yer
3. Rövşən Tağıyev III yer
Sərbəst güləş.
Türkiyədə keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Aytən Əliyeva III yer
Serbiyada keçirilən Avropa birinciliyi.
1. Aytən Əliyeva III yer
Ukraynanın Lvov şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Aytən Əliyeva II yer
9. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzinin 1 N-li Respublika İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları
Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Oruc Məmmədli).
Sambo.
Çexiyada keçirilən tələbələrin dünya çempionatı.
1. İsmayıl Hüseynov II yer
Çexiyada keçirilən Avropa Kuboku.
1.  İsmayıl Hüseynov II yer
Ağır atletika.
Türkiyədə keçirilən böyüklər arasında dünya çempionatı.
1.  Əfqan Bayramov iştirakçı
Bakıda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. İsgəndər Babayev III-yer
Sərbəst güləş.
Gürcüstanın Batumi şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Vurğun Əliyev I-yer
2. İlkin Aasov I-yer
3. Rafiq Nəsirov I-yer
4. Samir Cəlalov II yer
Boks.
Bakıda keçirilən Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr edilmiş beynəlxalq turniri.
1. Nəbi Bağırov  II-yer
2. Elvin Əhmədli III-yer
Ukraynanın Lvov şəhərində yeniyetmələrin Avropa birinciliyi.
1. Nəbi Bağırov III-yer
Stolüstü tennis.
Özbəkistanın Fərqanə şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Ramil Cəfərov III-yer
Rusiyanın Volqoqrad şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Kişilərdən ibarət komanda II-yer
Yunan-roma güləşi.
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Rəşad Şükürov I-yer
2. Rövşən Tağıyev I-yer
Belorusiyanın Minsk şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Hüseyn Şirəliyev III-yer
Rusiyada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Rəşad Şükürov I-yer
2. Hüseyn Şirəliyev III yer
Polşada keçirilən Avropa təsnifat turniri.
1. Rövşən Tağıyev  I-yer
10. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzinin 2 N-li Respublika İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları
Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Natiq Lahıcov). *
Həndbol.
Həştərxanda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Oğlanlardan ibarət komanda III-yer
2. Qızlardan ibarət komanda III-yer
Badminton.
Ukraynada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Komanda hesabında III-yer
11.Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzinin Sumqayıt Filialı
(Bilal Məmmədov) *
Boks.
Bakı şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Heydər Heydərov II-yer
2. Sinan Şəbiyev III yer
Cüdo.
Rusiyada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Ceyhun Qatayev I yer
2. Elnur Aaslı I yer
3. Aqif Şirəliyev III yer

Bakı şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.

1. Elnur Aaslı I yer
2. Vüsal Şabanlı I yer
3. Mehman Sadıqov I yer
4. Ceyhun Qatayev I yer
5. Səbinə Əjdərova I yer
Almaniyada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Səid Gəncəli I yer
2. Mehman Sadıqov I yer
3. Vüsal Şabanlı III yer
Gürcüstanda keçirilən kişilər arasında dünya Kubokunun
mərhələ yarışı.
1. Samir Dadaşzadə II yer
Çexiyada keçirilən yeniyetmələrin Avropa Kubokunun mərhələ yarışı.
1. Mehman Sadıqov III yer
Ukraynada keçirilən gənclər arasında Avropa Kuboku mərhələ yarışı.
1. Fəqan Eminoğlu I yer
Polşada keçirilən yeniyetmələr arasında Avropa Kuboku
 mərhələ yarışı.
1. Mehman Sadıqov I yer
2. Vüsal Şabanlı III yer
 Çexiyada keçirilən yeniyetmələrin Avropa Kubokunun mərhələ yarışı.
  Mehman Sadıqov I yer
Polşada keçirilən gənclər arasında Avropa Kuboku mərhələ yarışı.
1. Vüqar Şirinli I yer
Bolqarıstanda keçirilən gənclər arasında Avropa Kuboku
mərhələ yarışı.
1. Vüqar Şirinli III yer
Sərbəst güləş.
Bakı şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Kənan Quliyev I yer
Polşada keçirilən Yeniyetmələrin I Olimpiya Oyunlarına
 lisenziya turniri.
1. Kənan Quliyev I yer
Bolqarıstanda keçirilən gənclər arasında Avropa birinciliyi.
1.  Ümid Məmmədov III yer
Macarıstanda keçirilən gənclər arasında dünya birinciliyi.
1.  Ümid Məmmədov II yer
Sinqapurda keçirilən Yeniyetmələrin I Olimpiya Oyunları.
1. Kənan Quliyev II yer
 Stolüstü tennis.
Özbəkistanın Daşkənd şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Büllurə Eminova I yer
Rusiyada keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Məktəbin qız komandası II yer
2. Məktəbin oğlan komandası  I yer
12.Gəncə Şəhər 1 N-li Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Əli Hacıyev).
Sambo.
Gürcüstanda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Kənan Əliyev I yer
2. Oxşam Ömərov I yer
3. Ramin Məsməliyev I yer
Sərbəst güləş.

Türkiyədə keçirilən beynəlxalq turnir.

1. Turqay Məmmədov II yer
Cüdo.

Ukraynada keçirilən beynəlxalq turnir.

1. Fərid Babayev III-yer
13. Sumqayıt Şəhər 1 N-li Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi (direktor Əli Quliyev).
Boks.
Bakı şəhərində keçirilən beynəxalq turnir.
1. Fərid İsmayılov I yer
Ukraynada keçirilən yeniyetmələr arasında Avropa birinciliyi.
1. Fərid İsmayılov II yer
14. Sumqayıt Şəhər 2 N-li Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi (direktor Qismət Novruzov)
Sambo.
Gürcüstanın Tbilisi şəhərində keçirilən dünya birinciliyi
Yeniyetmələr arasında
1. Pərviz Şükürov III yer
gənclər arasında
1. Alı Quliyev III yer
Yunanıstanda keçirilən Avropa birinciliyi
1. Pərviz Şükürov II yer
Bakı şəhərində keçirilən Avropa Kuboku
1. Pərviz Şükürov I yer
2. Zaur Babayev I yer
Cüdo.
Polşada keçirilən Avropa Kubokunun mərhələ yarışı
1. Cəlil Cəlilov  I yer
2. Şəfəq Muradzadə III yer
Çexiyada keçirilən Avropa Kubokunun mərhələ yarışı
1. Cəlil Cəlilov II yer
Polşada keçirilən Avropa Kubokunun mərhələ yarışı
1. Cəlil Cəlilov I yer
Sinqapurda keçirilən Yeniyetmələrin I Olimpiya Oyunları
1. Cəlil Cəlilov VII yer
Bakı şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir
1. Çinarə Quliyeva I yer
2. Aygün Məmmədova I yer
3. Cəlil Cəlilov I yer
4. Zaur Babayev II yer
5. Əfsanə Hüseynova III yer
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir
1. Çinarə Quliyeva I yer
2. Aygün Məmmədova I yer
3. Əfsanə Hüseynova II yer
Bakı şəhərində keçirilən gənclər arasında Avropa Kubokunun
mərhələ yarışı
1. Zülfüqar Quliyev III yer
15. Abşeron Rayon Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Qiyas Mənsimov).
Sərbəst güləş
Türkiyədə keçirilən dünya kuboku.
1. Yaşar Əliyev  III yer
Polşada keçirilən Yeniyetmələrin I Olimpiya Oyunlarına
Lisenziya turniri.
1. Mircəlal Həsənzadə II yer
Bosniya və Hersoqovinanın Sarayevo şəhərində keçirilən yeniyetmələrin Avropa birinciliyi.
1. Mircəlal Həsənzadə II yer
2. Pərviz Axundov II yer
3. Ruslan Surxayev III yer
Bakı şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Pərviz İbrahimov I yer
2. Mircəlal Həsənzadə II yer
Rusiyanın Orenburq şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Cahid Həsənzadə II yer
2. Valeh Sultanov II yer
Rusiya Federasiyası Dağıstan Respublikasının Xasavyurd şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Orxan Şərifov I yer
2. Haldun Əsgərov III yer
Futbol.
Rusiya Federasiyası Dağıstan Respublikasının Dərbənd şəhərində keçirilən beynəlxalq turnir.
1.  Məktəbin komandası III yer
16. Quba Rayon Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Elşən Vəlibəyov)
Taekvando.
İranda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Ramiz Həşimov II-yer

17. Balakən Rayon Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
(direktor Rasim Qomurov)

Yunan-roma güləşi.
Polşada keçirilən Yeniyetmələrin I Olimpiya Oyunlarına lisenziya turniri
1. Hacalı Bağmanov II-yer
Gürcüstanda keçirilən beynəlxalq turnir.
1. Hacalı Bağmanov I-yer
2. Hacalı Çöpçiyev II yer