İnşa yazı müsabiqəsi qaliblərinin təltif edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin əmri

Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Mirzə Ələkbər Sabirin 150 illik  yubileyinin keçirilməsi haqqında" 01 iyun 2010-cu il tarixli, 941 nömrəli Sərəncamının icrası ilə bağlı Təhsil Nazirliyinin 04 oktyabr 2011-ci il tarixli, 1610 nömrəli əmrinə uyğun olaraq ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri arasında "Böyük Azərbaycan şairi Mirzə Ələkbər Sabir haqqında düşüncələrim" mövzusunda keçirilmiş inşa yazı müsabiqəsində minlərlə məktəbli iştirak etmişdir. Respublikanın bütün rayon və şəhərlərindən seçilərək nazirliyə təqdim olunmuş 95 inşa komissiya tərəfindən yoxlanılmış və qaliblər müəyyənləşdirilmişdir.
Mirzə Ələkbər Sabirin 150 illik yubileyi ilə əlaqədar respublikanın ümumtəhsil məktəb şagirdləri arasında keçirilən inşa yazı müsabiqəsinin yekunlarını nəzərə alaraq 

ƏMR EDİRƏM: 
 
1. Aşağıda adları göstərilən şagirdlər I, II, III dərəcəli diplomlar və tərifnamə ilə təltif edilsinlər: 
I dərəcəli diplomla 
1. İsmayılov Tunar Mehdi oğlu - S.Bəhlulzadə adına xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın IX sinif şagirdi
2. Əbdürrəhimli Fidan Mirdaməd qızı - Mingəçevir şəhəri təbiət-riyaziyyat və humanitar elmlər təmayüllü liseyin XI sinif şagirdi
3. Əzimzadə Qumru Əlsahab qızı - İsmayıllı rayonu N.Behdiyev adına İsmayıllı kənd tam orta məktəbinin X sinif şagirdi
4. Əliyeva Lətafət Mehman qızı - Cəlilabad rayonu Göytəpə şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi
5. Səmədova Nuridə Müstəcəb qızı - Salyan rayonu İ.Həsənov adına Sarvan kənd tam orta məktəbinin XI sinif şagirdi 

II dərəcəli diplomla 
1. Rüstəmova Ləman Çingiz qızı - Bakı şəhəri 258  nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi
2. Səfərli Cavid Ramazan oğlu - Naxçıvan şəhəri A.Nəzərəliyev adına 16 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi
3. Bağırova İlahə Vahid qızı - Akademik Zərifə Əliyeva adına tam orta məktəbin IX sinif şagirdi
4. Məmmədli Nigar Vüqar qızı - 132-134 nömrəli təhsil kompleksinin IX sinif şagirdi
5. Əlicanova Vüsalə Elşad qızı - Zaqatala rayonu Z.Murtuzəliyev adına şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi
6. Zeynalova Gülər Nadir qızı - Ağdam rayonu A.Abbasov adına Qaradağlı kənd tam orta məktəbinin IX sinif şagirdi
7. Şəkiliyeva Qənimə Musa qızı - Qax rayonu N.Allahverdiyev adına şəhər 2 nömrəli məktəb-liseyin IX sinif şagirdi
8. İsrafilova Fidan Zaur qızı - Kürdəmir rayonu F.Həşimov adına şəhər 3 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdi
9. Eldarova Seyran Vidadi qızı - Siyəzən rayonu Ş.İsmayılov adına şəhər 3 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdi
10. Məmmədzadə Aytac Vaqif qızı - Ağdaş rayonu S.Vurğun adına şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdi 

III dərəcəli diplomla 
1. Quliyeva Natəvan Natiq qızı - Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin XI sinif şagirdi
2. Səfərova Gülnar Nurəli qızı - Naxçıvan MR Şahbuz rayon A.Quliyev adına Kükü kənd tam orta məktəbinin XI sinif şagirdi
3. Salmanova Aytəkin Fərman qızı - Naxçıvan MR Ordubad rayon Ə.Sadıq adına Vənənd kənd tam orta məktəbinin XI sinif şagirdi
4. Səfərova Zəhra Loğman qızı - 6 nömrəli məktəb-liseyin X sinif şagirdi
5. Quliyeva Təhminə Rizvan qızı - Bakı şəhəri 85 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdi
6. Məmmədova Aynurə Yaşar qızı - A.S.Makarenko adına humanitar fənlər təmayüllü gimnaziyanın X sinif şagirdi
7. Əsgərova Gülmirə Telman qızı - S.C.Pişəvəri adına humanitar fənlər gimnaziyasının XI sinif şagirdi
8. Zəkiyeva Səadət Etibar qızı - "Zəngi" liseyinin X sinif şagirdi
9. Nəcəfli Türkan Firudin qızı - Sumqayıt şəhəri N.Gəncəvi adına texniki və təbiət elmləri liseyinin X sinif şagirdi
10. Yaqubova Nərmin Rəhman qızı - Sumqayıt şəhəri 24 nömrəli tam orta məktəbin VIII sinif şagirdi
11. Arıxova Nigar Azər qızı - Gəncə şəhəri M.Ə.Sabir adına 5 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi
12. Hüseynzadə Əfsanə Adil qızı - Tovuz rayonu Azaflı kənd tam orta məktəbinin X sinif şagirdi
13. Zəkəryəzadə Şəlalə Namiq qızı - Şəki şəhəri 5 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi
14. Eyvazova Arzu Şahin qızı - Xaçmaz rayonu akademik Zərifə Əliyeva adına şəhər 8 nömrəli məktəb-liseyin IX sinif şagirdi
15. Muradova Aygün Ruslan qızı - Quba rayonu R.Məmmədov adına Alekseyevka kənd tam orta məktəbinin XI sinif şagirdi
16. Məmmədova Təhminə Yaşar qızı - Şuşa rayonu 11 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi
17. Cəfərova Aygün Rafiq qızı - Ucar rayonu şəhər 1 nömrəli texniki-humanitar təmayüllü məktəb-liseyin X sinif şagirdi
18. Kərimova Zümrüd İntiqam qızı - Şamaxı rayonu texniki, humanitar və təbiət fənləri təmayüllü internat tipli liseyin X sinif şagirdi
19. Şıxəliyeva Minəxanım Əliağa qızı - Hacıqabul rayonu İ.Ələkbərov adına şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi
20. Bədəlova Pərvin Asəf qızı - Lerik rayonu V.İbrahimov adına şəhər tam orta internat məktəbinin XI sinif şagirdi  

Tərifnamə ilə 
1. Süleymanlı Humay Nizami qızı - Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tərkibində incəsənət gimnaziyasının IX sinif şagirdi
2. Zeynalova Fidan Arif qızı - Gəncə şəhəri Ə.Cavad adına 2 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi
3. Mehrəliyeva Nəzrin Rəsul qızı - Zəngilan rayonu 4 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi
4. Şəfiyev Paşa Hasil oğlu - Xızı rayonu Şuraabad qəsəbə tam orta məktəbinin X sinif şagirdi
5. Əliyeva Fidan Vüqar qızı - Göyçay rayonu Nizami adına şəhər 7 nömrəli tam orta məktəbin VIII sinif şagirdi
6. Muradlı Aygün Hüseynağa qızı - Biləsuvar rayonu Ə.Eynullayev adına şəhər 4 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi
7. Kamalov İsmayıl İsməli oğlu - Kəlbəcər rayonu 71 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi
8. Əliyeva Leysanə Ədalət qızı - Beyləqan rayonu təbiət və humanitar fənlər təmayüllü liseyin IX sinif şagirdi
9. Yusifova Aytac Azər qızı - Ağcabədi rayonu Mehrablı kənd 1 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdi
10. Yusibova Çinarə Arif qızı - Şəmkir rayonu N.Abbasov adına Aşağı Seyfəli kənd tam orta məktəbinin XI sinif şagirdi
11. Səlimzadə Fərid Fərhad oğlu - Xocalı rayonu şəhər 2 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi
12. Əsədova Gülüstan Qulu qızı - Daşkəsən rayonu İ.Nəsimi adına şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdi
13. Qasımzadə Ülviyyə Fərhad qızı - Bərdə rayonu şəhər 2 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi
14. Əsədova Günel Arif  qızı - Xocavənd rayonu 2 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi
15. Xidirova Aydan İlqar qızı - Qusar rayonu B.Ağaverdiyev adına şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi 
16. Məhərrəmli Səbinə Bayram qızı - Laçın rayonu R.Hümbətov adına Güləbird kənd tam orta məktəbinin XI sinif şagirdi
17. Teymurzadə Dürdanə İsmayıl qızı - Zərdab rayonu R.Rza adına Əlibəyli kənd tam orta məktəbinin X sinif şagirdi
18. Bayramova Nərgiz Teymur qızı - Qazax rayonu İ.Əfəndiyev adına şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi
19. Hüseynli Aynur Nurəddin qızı - Lənkəran rayonu V.Həsənov adına Liman şəhər 2 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdi
20. Abdullayev Həsən Aqil oğlu - Qobustan rayonu Q.Ələkbərov adına Çuxanlı kənd tam orta məktəbinin X sinif şagirdi
21. Qasımova Leyla Məhərrəm qızı - Göygöl rayonu İ.Novruzov adına şəhər 4 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdi 

2. İctimaiyyətlə əlaqə şöbəsi (B.Hüseynzadə) əmrin "Azərbaycan müəllimi" qəzetində və "Təhsil xəbərləri" məcmuəsində dərc olunmasını təmin etsin.
 
Misir MƏRDANOV,
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri
17 aprel 2012-ci il
№590