Təhsil naziri "TEKNOFEST Azərbaycan” çərçivəsində müsabiqə qaliblərini mükafatlandırıb
Mayın 29-da “TEKNOFEST Azərbaycan” çərçivəsində keçirilən müsabiqələrin II və III yeri tutan komandalarının mükafatlandırılma mərasimi keçirilib.
Festival çərçivəsində baş tutan “Baku Skills” müsabiqəsinin A kateqoriyasında II və III yeri tutan “Gəncə FRİTL”ın “Metaverse” və Bakı şəhər 81 nömrəli məktəbin “SUM Builders” komandalarına mükafatı təhsil naziri Emin Əmrullayev təqdim edib.
Qeyd edək ki, “TEKNOFEST Azərbaycan” çərçivəsində yuxarı sinif şagirdləri, tələbələr və startapçılar arasında ümumilikdə 8 müsabiqə - “Baku Skills”, “Pilotsuz uçuş aparatları”, “ROBOTİKS”, “AgroTech”, “Sosial innovasiyalar”, “Həvəskar peyk modelləşdirilməsi”, “PLANER”, “Yaşıl texnologiyalar” təşkil olunub. Müsabiqələr 3 kateqoriya iştirakçı arasında keçirilib. Müsabiqələrə qatılmaq üçün 5 mindən çox gəncin formalaşdırdığı 1000-dən çox komanda müraciət edib.

Министр образования наградил победителей конкурсов прошедших в рамках «TEKNOFEST Азербайджан»
29 мая состоялась церемония награждения команд, занявших второе и третье места в соревнованиях, проводимых в рамках «TEKNOFEST Azerbaijan».
Министр образования Эмин Амруллаев вручил награду командам Metaverse ( Гянджа) и SUMbuilders && 81 (Бакинская школа №81) , которые заняли второе и третье места соответственно в категории «А» конкурса Baku Skills, проводимого в рамках фестиваля.
Следует отметить, что в рамках фестиваля «TEKNOFEST Azerbaijan» всего проведено 8 конкурсов среди старшеклассников и стартаперов –«Baku skills», «Робототехника», «Зеленые технологии (GreenTech)», «Аграрные технологии (AgriTech)», «Беспилотные летательные аппараты (PUA)», «Любительское спутниковое моделирование», «Социально-ориентированные технологии» и «Планер».
Соревнования проводились среди 3-х категорий участников. Для участия в соревнованиях подали заявки более 1000 команд, сформированных из более чем 5000 молодых людей.