45 min şagird resurs dəstindən faydalanacaq
Bu ildən pilot olaraq həyata keçirilən layihə çərçivəsində resurs dəstləri 27 şəhər və rayon üzrə seçilmiş məktəblərə təqdim edilib və ümumilikdə 45 minə yaxın şagirdi əhatə edir. Dəstin paylanılmasında məqsəd siniflərin tədris materiallarına olan ehtiyaclarının təmin edilməsidir.
Bu dəstlər yalnız I siniflər üçün nəzərdə tutulur və A 4, vatman kağızları, təbaşir, marker, qayçı, lövhə üçün transporter, ölçü vahidləri, həndəsə taxtası  və digər lazımi vəsaitlər daxildir. Dəstə daxil olan bəzi resurslar tədris il boyu, bəziləri isə hətta 4 il müddətində istifadə oluna bilər.
Qeyd edək ki, məktəblərdə şagird və müəllimlərin lazımi tədris resursları ilə təminatı Təhsil Nazirliyinin əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir. Sözügedən proses növbəti illərdə də davam etdiriləcək. Layihə çərçivəsində 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı zərər görmüş bölgələrdəki şagird və müəllimlərin tədrislə bağlı fərdi ehtiyacları xüsusi diqqətdə saxlanılacaq.

45000 учеников воспользуются комплектами ресурсов
В новом учебном году был роздан набор ресурсов для первых классов общеобразовательных учреждений. В рамках пилотного проекта этого года комплекты материалов были предоставлены специально выбранным школам в 27 городах и районах, охватывающих в общей сложности около 45 000 учащихся. Целью распространения набора является удовлетворение потребности классов в учебных материалах.
Эти комплекты предназначены только для первых классов и включают в себя A4, ватман, мел, маркер, ножницы, транспортер для доски, единицы измерения, геометрическую доску и другие необходимые материалы. Некоторые ресурсы, входящие в комплект, можно использовать в течение всего учебного года, а некоторые - даже в течение 4 лет.
Следует отметить, что обеспечение учащихся и учителей необходимыми учебными ресурсами в школах является одним из основных направлений деятельности Министерства образования. Этот процесс будет продолжен в ближайшие годы. В рамках проекта особое внимание будет уделено индивидуальным образовательным потребностям учащихся и учителей в регионах, пострадавших в результате военных действий.