Elm və təhsil naziri Türk Akademiyası Elmi Şurasının 8-ci iclasında iştirak edib
İyunun 8-də Qazaxıstan Respublikasının Türküstan şəhərində Türk Akademiyası Elmi Şurasının 8-ci iclası keçirilib.
İclasda Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv və müşahidəçi dövlətlərin elm və təhsil sahəsinə məsul qurumlarının rəsmi nümayəndələri, həmçinin Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev iştirak edib.
Görüşdə Türk Akademiyasının 2024–2025-ci illər üzrə fəaliyyəti, cari ildə həyata keçirilən layihə və tədbirlər, eləcə də 2026-cı il üçün fəaliyyət planı, prioritet tədqiqat istiqamətləri və Türk dünyası üzrə yubiley tarixləri müzakirə olunub.
İclasda çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Azərbaycanın Türk Akademiyası Elmi Şurasına sədrliyi dövründə birgə tədqiqat təşəbbüslərinin, akademik mübadilənin, habelə ali təhsil və elmi müəssisələr arasında institusional əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Nazir Azərbaycanın elm və texnologiya sahəsində innovasiyayönümlü inkişaf modelinə xüsusi önəm verdiyini, süni intellekt, biotexnologiya, kvant texnologiyaları, rəqəmsal transformasiya və bərpa olunan enerji kimi sahələrin əsas istiqamətlər sırasında yer aldığını qeyd edib. Nazir Türk Akademiyasının Türk dünyasında ortaq elmi potensialın gücləndirilməsi, eləcə də tədqiqat mərkəzlərinin və bilik mübadiləsi mexanizmlərinin inkişafı baxımından mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Həmçinin Bakıda keçirilmiş I Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlərin Türk dünyasının elmi, mədəni və dil irsinin qorunması və təşviqi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
İclasın sonunda Türk Akademiyası Elmi Şurasına sədrliyin Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyindən Qazaxıstan Respublikasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyinə ötürülməsi və Elmi Şuranın 9-cu iclasının Qırğız Respublikasında keçirilməsi qərara alınıb.

Министр науки и образования принял участие в 8-м заседании Научного совета Тюркской академии
8 июня в городе Туркестан Республики Казахстан состоялось 8-е заседание Научного совета Тюркской академии.
В заседании приняли участие официальные представители органов, ответственных за науку и образование государств-членов и государств-наблюдателей Организации тюркских государств, а также президент Тюркской академии Шахин Мустафаев.
На заседании обсуждались деятельность Тюркской академии на 2024-2025 годы, проекты и мероприятия, реализованные в текущем году, а также план действий на 2026 год, приоритетные направления исследований и юбилейные даты в тюркском мире.
Выступая на заседании, министр науки и образования Эмин Амруллаев рассказал о работе, проделанной им в период председательства в Научном совете Тюркской академии Азербайджана по расширению совместных исследовательских инициатив, академического обмена и институционального сотрудничества между высшими учебными заведениями и научными институтами.
Министр отметил, что Азербайджан придает особое значение инновационно-ориентированной модели развития в области науки и техники, и что к основным направлениям относятся такие области, как искусственный интеллект, биотехнологии, квантовые технологии, цифровая трансформация и возобновляемая энергия. Министр подчеркнул, что Тюркская академия играет важную роль в укреплении общего научного потенциала тюркского мира, а также в развитии исследовательских центров и механизмов обмена знаниями. Он также отметил, что мероприятия, посвященные 100-летию Первого тюркологического съезда, состоявшегося в Баку, имеют особое значение с точки зрения защиты и популяризации научного, культурного и языкового наследия тюркского мира.
По итогам заседания было принято решение о передаче председательства в Научном совете Тюркской академии наук от Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан и о проведении 9-го заседания Научного совета в Кыргызской Республике.